Baschet

LNBM Getica 95, Etapa 16. CSM Târgu Jiu a pierdut primul meci din 2024. Rapid București -CSM Târgu Jiu 103-87

CSM Târgu Jiu a pierdut prima confruntare din 2024, după ce a cedat pe terenul Rapidului. Gruparea din București s-a impus cu scorul de 103-87, pe sferturi scorul a fost 30-20, 27-15, 24-27, 22-25. Meciul a contat pentru etapa a 16-a din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. Cel mai bun marcator al echipei din Târgu Jiu a fost Dimitrius Underwood. Amercianul a reușit 32 de puncte.

A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Prima parte dominată de gruparea rapidistă, care a reușit să intre la pauza mare cu un avantaj consistent, care s-a dovedit a fi decisiv în economia finală a partidei. Repriza secundă a aparținut echipei din Târgu Jiu, care a arătat o cu totul altă exprimare în teren, atât ofensiv, cât și defensiv. Baschetbaliștii gorjeni au câștigat cele două secvențe de final, dar nu au putut întoarce soarta meciului.

CSM Târgu Jiu a început meciul cu următorul ”5”: Dimitrius Underwood, Ethan Wright, Arsenije Vuckovic, Andrei Bărăgan și Noam Weinberg.

După ce Rapid a deschis tabela cu o aruncare liberă, Dimitrius Underwood a adus primul avantaj pentru CSM Târgu Jiu, după ce a marcat de la semidistanță. Rapid a trecut la conducere, scor 3-2, dar Noam Weinberg a reușit primul coș de 3 puncte al meciului, scor 3-5. Rapid a venit cu o replică tăioasă și a ajuns la 14-5. Dimitrius Underwood a întrerupt seria gazdelor, reușind să înscrie de la linia de libere, scor 17-8. Gazdele au forțat și au urcat la 25-8. Trimis în teren de Kresimir Basic, Cameron Oluyitan a marcat următoarele 6 puncte ale grupării gorjene, în timp ce Dimitrius Underwood a marcat pe finalul primului act și a redus din diferență, într-un sfert adjudecat de gruparea bucureșteană cu 30-20.

Rapid a început în forță sfertul doi și a urcat la 42-20. Arsenije Vuckovic a reușit să stopeze iureșul gazdelor, scor 42-22. Andrei Bărăgan a punctat de sub panou, iar Dimitrius Underwood a mai pus 5 puncte în dreptul echipei din Târgu Jiu, scor 53-30. Ethan Wright și-a mai trecut în cont 2 puncte, în timp ce Camil Berculescu a reușit un coș de 3 puncte, pentru 55-35. Și sfertul doi a fost adjudecat de gruparea bucureșteană, cu 27-15, iar la general, Rapid a intrat la pauza mare cu un avantaj consistent pe tabelă, scor 57-35.

CSM Târgu Jiu a început sfertul 3 cu reușita lui Jalen Dupree, urmat de Camil Berculescu, cu un coș spectaculos, pe pătrundere, de sub panou, scor 60-39. Dimitrius Underwood a punctat de la linia de libere, dar și de sub panou, după un contraatac rapid, pentru 66-43. CSM Târgu Jiu a redus din diferență după incursiunea lui Jalen Dupree și coșul de 3 puncte semnat Ethan Wright, scor 66-48. Rapid a excelat însă la aruncările de la distanță, capitol care a făcut diferența pe tabelă și a ajuns la 71-48. Replica de la 3 puncte a venit de la Dimitrius Underwood, care a punctat pentru 71-51. După un time-out cerut de Basic, Dimitrius Underwood și Cameron Oluyitan au redus din diferență, scor 76-57. Arsenije Vuckovic și a trecut în cont alte 5 puncte, pentru 81-62. A fost un sfert 3 dominat de CSM Târgu Jiu, care a reușit să se impună cu 27-24.

CSM Târgu Jiu a început bine ultimul sfert al meciului. Actul 4 a fost deschis de CSM Târgu Jiu cu două coșuri consecutive reușite de Ethan Wright, scor 81-66, dar și de coșul lui Arsenije Vuckovic, care a înscris pentru 81-68, iar gazdele au cerut imediat time-out. Gazdele au replicat prin arma lor forte, aruncările de la distanță, scor 84-68. A fost rândul lui Kresimir Basic să ceară timp de odihnă, iar la reluare, Ethan Wright a punctat și el de 3 puncte, scor 84-71, iar Cameron Oluyitan a redus ecartul la 86-73. Jalen Dupree, Cameron Oluyitan și Dimitrius Underwood au punctat rând pe rând și au redus din diferență pentru 93-82. Elanul gorjenilor a fost estompat de două reușite din partea gazdelor pentru 98-82. Dimitrius Underwood a punctat pentru 98-84, dar Rapid a ajuns la 101-84. Ethan Wright a închis tabela din Sala Rapid, după o un contraatac. CSM Târgu Jiu a câștigat și sfertul 4, scor 25-22, dar insuficient pentru a putea întoarce soarta meciului. S-a terminat 103-87 pentru Rapid.

Cel mai bun om al echipei din Târgu Jiu a fost, din nou, Dimitrius Underwood. Americanul a reușit 32 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive. A fost urmat de Ethan Wright, care a totalizat 14 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Cameron Oluyitan a terminat meciul cu 12 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Jalen Dupree a totalizat 10 puncte și 4 recuperări. Bosniacul Arsenije Vuckovic a totalizat 9 puncte și 7 recuperări. Camil Berculescu a încheiat meciul cu 5 puncte și o pasă decisivă. Noam Weinberg a terminat cu 3 puncte și o recuperare, iar Andrei Băragan a încheiat partida cu 2 puncte.

CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan 2p, Dimitrius Underwood 32p, Alexandru Berca, Noam Weinberg 3p, Ethan Wright 14p, Robert Paliciuc, Camil Berculescu 5p, Cameron Oluytan 12p, Jalen Dupree 10p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 9p, Alexandru Mitu. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.