LIGA NAŢIONALĂ DE BASCHET MASCULIN
SEZONUL 2019-2020
PROGRAM CSM TÂRGU JIU-GRUPA B VALORICĂ

tRJOOPrqIaayvpDxv5zq-largepost

Programul Grupei valorice B din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2019/2020

Sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2019/20 are la start 16 echipe înscrise în competiție care au fost repartizate în două grupe valorice, de câte opt echipe fiecare. Datorită faptului că în acest sezon faza inaugurală cuprinde două grupe valorice egale ca număr de participante, calendarul va fi identic, adică cele 14 etape se vor disputa în aceleași date în ambele grupe.

Iată componența celor două grupe:

Grupa valorică A – CSM CSU Oradea, BC CSU Sibiu, U-BT Cluj-Napoca, SCM U Craiova, BCM U FC Argeș Pitești, SCM Timișoara, Steaua București, Dinamo București.

Grupa valorică B – CSO Voluntari, CSM Galați, CSM Mediaș, Athletic Constanța, CSM Miercurea Ciuc, CSM Sighetu Marmației, CSM Focșani, CSM Târgu Jiu.

Întreruperea campionatului se va face la 21 decembrie anul curent, urmând a se relua, cu ultimele trei etape din prima fază pe 4 ianuarie 2020 și se va încheia la 18 ianuarie. În săptămâna dintre sărbătorile se iarnă echipele nu vor avea liber, fiind programată prima manșă a sferturilor de finală din Cupa României. Cu alte cuvinte, jumătate dintre echipele din LNBM vor fi angrenate în această fază a celeilalte competiții, iar celelalte vor avea liber.

Faza a 2-a va cuprinde trei grupe valorice: Grupa Roșie (locurile 1-6), Grupa Galbenă (locurile 7-12), respectiv Grupa Albastră (locurile 13-16). Aceasta începe în 25 ianuarie și se întinde până în aprilie 2020. De notat că luna februarie 2020 va cuprinde Final Four-ul Cupei României, All Star Game-ul, dar și o fereastră destinată echipei naționale, aceasta urmând să dispute primele două jocuri din campania FIBA EuroBasket 2021 Qualifiers. Playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin este programat să demareze la 15 aprilie 2020. Campionatul se va termina cel târziu pe 29 mai 2020, dacă va fi necesară disputarea Meciului 5 în ultimul act.

LIGA NAȚIONALĂ DE BASCHET MASCULIN
SEZONUL 2019-2020
GRUPA B VALORICĂ
PROGRAM
TUR

Etapa 1 – 12.10.2019
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Târgu Jiu 64-68
CSM Mediaș – CSM 2007 Focșani 96-81
CSM Sighetu Marmației –  CSM Galați 65-106
CSO Voluntari –  ABC Athletic Constanța 81-57

Etapa 2 – 19.10.2019
CSM 2007 Focșani – CSM Târgu Jiu 76-59
CSM Mediaș – CSM Sighetu Marmației 98-73
ABC Athletic Constanța – CSM VSKC Miercurea Ciuc 68-58
CSO Voluntari – CSM Galați 94-85

Etapa 3 – 26.10.2019
CSM Târgu Jiu – ABC Athletic Constanța 57-66
CSM Sighetu Marmației – CSM 2007 Focșani 66-75
CSO Voluntari – CSM Mediaș 85-72
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Galați 52-86

Etapa 4 – 02.11.2019
CSM Galați – CSM Târgu Jiu 92-70
CSM 2007 Focșani – ABC Athletic Constanța 61-51
CSM Sighetu Marmației – CSO Voluntari 81-102
CSM Mediaș – CSM VSKC Miercurea Ciuc 100-80

Etapa 5 – 09.11.2019
CSM Târgu Jiu – CSM Mediaș 80-98
CSO Voluntari – CSM 2007 Focșani 88-72
ABC Athletic Constanța – CSM Galați 74-75
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Sighetu Marmației 83-65

Etapa 6 – 16.11.2019
CSM Sighetu Marmației – CSM Târgu Jiu 84-77
CSM 2007 Focșani – CSM Galați 59-84
CSO Voluntari – CSM VSKC Miercurea Ciuc 102-65
CSM Mediaș – ABC Athletic Constanța 93-80

Etapa 7 – 23.11.2019
CSM Târgu Jiu – CSO Voluntari 64-85
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM 2007 Focșani 59-80
CSM Galați – CSM Mediaș 72-85
ABC Athletic Constanța – CSM Sighetu Marmației 85-66

Returul se desfășoară în aceeași ordine a etapelor. Acestea se dispută pe 30 noiembrie anul curent, 7, 14 și 21 decembrie 2019, respectiv 4, 11 și 18 ianuarie 2020.

RETUR

Etapa 8 – 30.11.2019
CSM Târgu Jiu – CSM VSKC Miercurea Ciuc 87-73
CSM 2007 Focșani – CSM Mediaș 70-49
CSM Galați – CSM Sighetu Marmației 106-79
ABC Athletic Constanța – CSO Voluntari 78-85

Etapa 9 –  07.12.2019
CSM Târgu Jiu – CSM 2007 Focșani 89-77
CSM Sighetu Marmației – CSM Mediaș 67-83
CSM VSKC Miercurea Ciuc – ABC Athletic Constanța 65-58
CSM Galați – CSO Voluntari 83-78

Etapa 10 – 14.12.2019
ABC Athletic Constanța – CSM Târgu Jiu 68-67
CSM 2007 Focșani – CSM Sighetu Marmației 0-20
CSM Mediaș – CSO Voluntari 83-85
CSM Galați – CSM VSKC Miercurea Ciuc 95-77

Etapa 11 – 21.12.2019
CSM Târgu Jiu – CSM Galați 73-101
ABC Athletic Constanța – CSM 2007 Focșani 65-61
CSO Voluntari – CSM Sighetu Marmației 110-47
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSM Mediaș 82-87

Etapa 12 – 04.01.2020
CSM Mediaș – CSM Târgu Jiu 99-79
CSM 2007 Focșani – CSO Voluntari 68-88
CSM Galați – ABC Athletic Constanța 76-64
CSM Sighetu Marmației – CSM VSKC Miercurea Ciuc 78-85

Etapa 13 – 11.01.2020
CSM Târgu Jiu – CSM Sighetu Marmației 93-77
CSM Galați – CSM 2007 Focșani 99-94
CSM VSKC Miercurea Ciuc – CSO Voluntari 70-90
ABC Athletic Constanța – CSM Mediaș 64-88

 Etapa 14 – 18.01.2020
CSO Voluntari – CSM Târgu Jiu 95-90
CSM 2007 Focșani – CSM VSKC Miercurea Ciuc 99-85
CSM Mediaș – CSM Galați 86-77 
CSM Sighetu Marmației – ABC Athletic Constanța 86-84

CLASAMENT FINAL Grupa B MASCULIN
Loc.EchipaP
1.CSO Voluntari27
2.CSM Mediaş25
3.CSM Galaţi25
4.CSM Focşani19
5.ABC Athletic Constanţa19
6.CSM Târgu-Jiu18
7.CSM Miercurea Ciuc17
8.CSM Sighetu Marmației17

Primele patru clasate la încheierea Grupei valorice B se califică în Grupa Galbenă, echivalentul turneului locurilor 7-12. Ultimele patru clasate vor juca în Grupa Albastră.

În urma rezultatelor consemnate în prima fază competiția internă a ajuns la următoarea configurație:

Grupa Roșie:

  1. CSM CSU Oradea
  2. U BT Cluj-Napoca
  3. BC CSU Sibiu
  4. CSA Steaua București
  5. Dinamo Știința București
  6. SCM Timișoara

 

Grupa Galbenă:

  1. SCM U Craiova
  2. BCM U Pitești
  3. CSO Voluntari
  4. CSM Mediaș
  5. CSM Galați
  6. CSM Focșani

 

Grupa Albastră:

  1. Athletic Constanța
  2. CSM Târgu Jiu
  3. CSM Miecurea Ciuc
  4. CSM Sighetu Marmației

Echipele calificate în Grupa Roșie, respectiv Grupa Albastră vor continua cu punctele acumulate în prima fază, în timp ce echipele din Grupa Galbenă vor continua fără punctele acumulate în prima fază.

GRUPA ALBASTRĂ

Etapa I-a – 01.02.2020
CSM Târgu Jiu – CSM Miercurea Ciuc 85-77
ABC Athletic Constanţa – CSM Sighetu Marmaţiei 101-86

Etapa a-II-a – 29.02.2020
CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Târgu Jiu 79-84
CSM Miercurea Ciuc  – ABC Athletic Constanţa 71-80

Etapa a-III-a – 07.03.2020
ABC Athletic Constanţa – CSM Târgu Jiu 83-74
CSM Miercurea Ciuc – CSM Sighetu Marmaţiei 101-59

Etapa a-IV-a -14.03.2020
CSM Miercurea Ciuc – CSM Târgu Jiu
CSM Sighetu Marmaţiei – ABC Athletic Constanţa

Etapa a-V-a -28.03.2020
CSM Târgu Jiu – CSM Sighetu Marmaţiei
ABC Athletic Constanţa – CSM Miercurea Ciuc

Etapa a-VI-a -10.04.2020
CSM Târgu Jiu – ABC Athletic Constanţa
CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Miercurea Ciuc