HandbalJuniori

Junioarele 2, învinse de CSS Caracal / CSM Târgu Jiu – CSS Caracal 30-34

Echipa de handbal feminin junioare 2 a CSM Târgu Jiu a pierdut duelul cu liderul CSS Caracal. Formaţia pregătită de Andrei Enache a cedat, pe teren propriu, scor 30-34, în faţa echipei din Caracal, într-un meci contând pentru etapa a-4-a din Seria E a Campionatului Naţional rezervat junioarelor 2.

Junioarele lui Andrei Enache au început bine meciul, au deschis scorul şi au controlat bine primele 6 minute de joc, iar tabela indica 3-1. Echipa oaspete a dat imediat semne de revenire şi a egalat situaţia pe tabelă, 4-4, în minutul 11. S-a mers umăr la umăr, ambele echipe trecând rând pe rând la conducere pe tabelă. Gorjencele au condus cu 13-12 în minutul 27, dar echipa din Caracal a avut un final mai bun de primă repriză şi a marcat de trei ori consecutiv pentru 13-15, scor la pauză.

Elevele lui Andrei Enache au început tare repriza secundă şi au făcut repede 3-0 pe tabelă. CSM Târgu Jiu a dominat primele zece minute din repriza secundă, reuşind să conducă cu 5-2 şi 7-4. Cu mai multe jucătoare care au cochetat cu loturile naţionale de junioare, CSS Caracal a revenit în meci după o serie de 4 goluri consecutive, scor 7-8, în minutul 44. Meciul a continuat într-o notă de echilibru, tabale indicând 11-11 în minutul 50 şi 13-13 în minutul 53. Cu un plus de inspiraţie pe plan ofensiv, echipa oaspete s-a distanţat decisiv în minutul 57, scor 14-17. În ultimele secvenţe ale jocului s-a jucat pe contre, cu ambele echipe la finalizare. Repriza secundă s-a încheiat 17-19, iar scorul final a fost unul favorabil echipei oaspete, CSM Târgu Jiu – CSS Caracal 30-34.

Daria Iordache, cu 9 goluri reuşite, a fost cea mai bună marcatoare a CSM Târgu Jiu. Ea a fost urmată de Maria Vieru cu 7 goluri şi Alesia Cişmaşu cu 5 reuşite.

La finalul partidei Andrei Enache şi-a felicitat jucătoarele pentru modul cum s-au luptat în acest meci şi a recunoscut că echipa oaspete a fost mai bună în această confruntare.