HandbalJuniori

Handbal Feminin Junioare 3 / VICTORIE la Craiova şi CSM Târgu Jiu încheie anul pe locul 3 în Seria G / HC FEFS Craiova – CSM Târgu Jiu 21-36

Victorie clară pentru handbalistele junioare 3 de la CSM Târgu Jiu în lupta pentru locul 3 cu principala contracandidată la un loc pe podium, FEFS Craiova. Sâmbătă, 11 decembrie, în Sala „Ion Constantinescu” din Craiova, echipa pregătită de Radu Costel a trecut fără probleme de HC FEFS Craiova, scor 36-21. Meciul a contat pentru etapa a-9-a din Seria G din Campionatul Naţional rezervat junioarelor 3. Victoria din Bănie a consolidat locul 3 în clasament pentru CSM Târgu Jiu.

Gorjencele au plecat la Craiova cu gândul de a scoate cât mai multe puncte din confruntarea cu Univ. FEFS, pentru a încheia anul pe locul 3 în Seria G. Elevele lui Radu Costel au intrat hotărâte pe teren să încheie anul cu o victorie şi au trecut la cârma jocului încă din startul confruntării. CSM conducea cu 4-1 după primele 5 minute de joc. Handbalistele din Târgu Jiu şi-au mărit constant avantajul pe tabelă până la 11-4 în minutul 19. Ultimul gol al primei reprize le-a aparţinut tot gorjencelor care au terminat prima parte a jocului cu un avans de 7 goluri, scor 12-5.

Repriza secundă a început tot cu CSM Târgu Jiu la conducere, care şi-a păstrat minute bune un avans de două goluri pe tabelă, scor 3-1, 5-3 şi 7-5. Echipa lui Radu Costel a forţat puţin şi şi-a mărit diferenţa la 5 goluri, 12-7. Finalul celei de a doua reprize le-a găsit pe fetele de la CSM Târgu Jiu în avantaj de 4 goluri, scor 13-9.

Şi ultima repriză a început tot în nota de dominare a echipei CSM Târgu Jiu care a făcut repede 3-1 pe tabelă, apoi 6-2 şi 8-3. Tinerele handbaliste de la Târgu Jiu, deşi aveau acontată victoria în acest meci, nu au lăsat garda jos şi au terminat victorioase şi ultima repriză a meciului, scor 11-7, iar la general 36-21.

A fost un meci în care, din nou, Alesia Cismaşu, cu 13 goluri reuşite, şi Raluca Chiriac, cu 12 goluri, au fost cele mai bune jucătoare de pe teren. Felictări merită însă întreaga echipă pentru parcursul bun din acest sezon şi îndeplinirea obiectivului la final de an. Dan Ilieş, coordonatorul secţiei de handbal a CSM Târgu Jiu le-a felicitat pe tinerele handbaliste, dar şi pe antrenorul Radu Costel, pentru clasarea pe podium la finalul anului.

Dan Ilieş, expert sportiv, coordonator secţia de handbal CSM Târgu Jiu: „O victorie importantă pentru CSM Târgu Jiu- Junioare 3, împotriva HC FEFS Craiova, o victorie care ne asigură locul 3 în grupă, de altfel, obiectivul fixat pentru prima parte a campionatului. Mă bucur mult pentru progresul acestor fete minunate, evoluția lor fiind de la o zi la alta tot mai bună. Vreau să felicit fetele pentru atitudine și pentru munca pe care o depun la antrenament și în jocuri, dar și pe antrenorul Radu Costel, care le coordonează cu mult profesionalism”.

Şi antrenorul Radu Costel s-a declarat mulţumit de evoluţia fetelor, dar şi de îndeplinirea obiectivului la final de an.

Radu Costel, antrenor Junioare 3 CSM Târgu Jiu: „Fetele au muncit şi au câştigat la o diferenţă destul de clară acest meci, aşa că nu putem decât să ne bucurăm de consolidarea poziţiei a 3-a a clasamentului. A fost un joc de uzură, în care s-a simţit în unele momente, că ambele părţi erau cu gândul la vacanţă. Această relaxare ne-a ţinut, totuşi, în priză, în mare parte din meci, lucru care se vede şi în rezultatul final. Mă bucur că s-a creat un frumos grup şi am speranţe că şi în partea a doua a campionatului vom fi un adversar greu de depăşit”.

LOT CSM TÂRGU JIU: Vanesa Podarița, Gabriela Ghiţă, Ana Bîrlete, Raluca Chiriac 12g, Patrizia Ştefu, Cleopatra Pîslaru, Alesia Cismașu 13g, Beatrice Popescu 3g, Alina Burlan 3g, Ștefania Bușe 1g, Maria Cîrciumariu 2g, Cătălina Ungureanu 2g, Catrinel Aniniș, Andreea Mindoiu, Alexandra Popescu. Antrenor: Radu Costel.

Campionatul Național Junioare 3
Sâmbătă – 11.12. 2021 / Seria G – Etapa 9
Sala „Ion Constantinescu” din Craiova
Ora 16.30  HC FEFS Craiova – CSM Târgu Jiu 21-36 (5-12, 9-13, 7-11)

CSM Târgu Jiu mai are de disputat în această serie, începând cu 22 ianuarie 2022, încă patru partide. În etapele rămase CSM Târgu Jiu va juca cu CS Novaci, CSS Caracal, LPS Târgu Jiu şi CSM Slatina.