Handbal

CSM Târgu Jiu – Știinţa Bucureşti 33-34 (12-14, 25-25), 8-9 după aruncările de departajare

Echipa de handbal feminin senioare a CSM Târgu Jiu a pierdut meciul cu CSU Ştiinţa Bucureşti. S-a terminat 34-33 pentru echipa din Bucureşti. A fost nevoie de aruncări de la 7m pentru a se stabili echipa învingătoare. A fost 25-25 în timpul regulamentar de joc, apoi s-a trecut direct la aruncările de departajare, unde echipa din Bucureşti s-a impus cu 9-8, după 18 aruncări de departajare. Înfrângerea a scos CSM Târgu Jiu din cursa pentru promovare în Liga Florilor, dar rămâne performanţa obţinută de formaţia gorjeană, care a reuşit la doar al doilea sezon de Divizia A să se califice la Turneul Final.

Meci pe muchie de cuţit la Turneul Final de la Blejoi. Partida dintre CSM Târgu Jiu şi CSU Ştiinţa Bucureşti a fost cea mai echilibrată partidă din prima zi a competiţiei. A fost și cel mai intens meci din punct de vedere fizic, în care s-au dictat 11 eliminări și care a avut parte de un final în care tensiunea a atins cote paroxistice. CSU Știința București este a patra echipă ce va lupta sâmbătă pentru un loc în Liga Florilor, învingând-o cu 34-33 pe CSM Târgu Jiu, după ce s-au executat 18 aruncări de departajare. Știința a condus la pauză, dar echipa olteană a revenit și a egalat la 20 în minutul 47, a fost și în avantaj, după care bucureștencele au avut 25-23 în minutul 59 însă au avut două jucătoare mai puțin în ultimul minut. CSM Târgu Jiu a izbutit să egaleze, Știința a avut ultimul atac dar nu l-a fructificat și s-a trecut la aruncările de departajare. La aruncările de la 7m s-a terminat 9-8 pentru Ştiinţa Bucureşti.

CSM TÂRGU JIU – CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI 33-34 (12-14, 25-25), după aruncările de departajare

CSM TÂRGU JIU: Sara Abed-Kader, Bianca Aron – Diana Șamanț 11g, Ira Zinatullina 7g, Lia Cozma 6g, Bianca Stanca 3g, Anna Ivanenko 3g, Cristina Predoi 2g, Petruţa Argyelan 1g, Valentina Toader, Madălina Olariu, Florentina Moisin. Antrenori: Liviu Andrieș şi Andrei Enache.