HandbalJuniori

CN Juniori 3, Seria F, Etapa 8 / Handbaliștii lui Vali Popescu au pierdut în deplasarea de la Băilești / Progresul Băilești – CSM Târgu Jiu 36-24

Echipa de handbal masculin juniori 3 a CSM Târgu Jiu s-a deplasat sâmbătă, 11 februarie, pe terenul echipei Progresul Băilești. Elevii lui Vali Popescu au pierdut confruntarea, gazdele s-au impus cu 36-24, la pauză 15-13. Partida a contat pentru etapa a-8-a din Seria F. CSM Târgu Jiu se menține în continuare pe locul trei în serie.

Gruparea gorjeană a fost lovită zilele acestea de răcelile de sezon și mai mulți jucători nu s-au putut antrena. Acest aspect s-a reflectat în finalul partidei de la Băilești. Băieții lui Vali Popescu au rezistat mai bine de trei sferturi din meci, dar au cedat pe final. Prima parte a confruntării a fost una foarte echilibrată, încheiată de gazde cu doar două goluri avans, scor 15-13.

Repriza secundă a început tot sub semnul echilibrului, handbaliștii gorjenii reușind să țină aproape pe tabelă până la jumătatea reprizei.  Ultima parte a aparținut gazdelor, care s-au desprins decisiv și au câștigat duelul, scor final 36-24. Avand în vedere condițiile în care s-a antrenat echipa pe parcursul săptămânii premergătoare meciului, fiind lovită de numeroase cazuri de răceală, Vali Popescu a fost mulțumit de jocul prestat de elevii săi la Băilești.

Vali Popescu, antrenor Juniori 3 CSM Târgu Jiu: ”Am făcut un joc foarte bun. La pauză, echipa din Băilești ne conducea cu doar cu două goluri. Am avut 40-45 de minute foarte bune. Sunt mulțumit de evoluția copiilor, iar scorul final nu reprezintă realitatea din teren”.

CSM Târgu Jiu: Vlad Mezdrea, Rareș Burciu, Mario Stancu, Dario Bălan, Andrei Mornea, David Bîrlete 1g, Ștefan Stănoiu, David Ularu, David Honcioiu 7g, Mihnea Ciobanu, Luca Hortopan 5g, Andrei Anuțoiu 1g, Vlad Călinoiu 2g, Robert Guran 3g, Cătălin Popescu 5g. Antrenor: Valentin Popescu.