HandbalJuniori

Turneul Semifinal Juniori 4, Târgu Jiu, 19-20 iunie / CSM Târgu Jiu – CS Giroc Chişoda 29-30 / Dan Ilieş: Echipa noastră de juniori 4 a jucat cu atitudine și multă ambiție. Vreau să le mulțumesc pentru implicare și pentru plăcerea cu care au jucat

Echipa de handbal masculin juniori 4 a CSM Târgu Jiu a pierdut, la limită, scor 29-30, confurntarea cu CS Giroc Chişoda. Pentru CSM Târgu Jiu a fost cel de al doilea meci din Grupa B a Turneului Semifinal.

CSM Târgu Jiu a fost foarte aproape de a scoate un rezultat bun în faţa echipei timişorene. Tinerii handbalişti de la Târgu Jiu au pierdut prima repriză a meciului, scor 8-11, dar le-au câştigat pe următoarele două, 12-11 şi 9-8. Nu a fost însă suficient pentru a recupera diferenţa de scor din prima parte a meciului. Echipa a avut însă o evoluţie foarte bună, pe alocuri senzaţională, iar jucătorii au avut atitudine şi au jucat cu ambiţie. Evoluţia lor este cu atât mai mult de apreciat şi de aplaudat, cu cât formaţia gorjeană este la primul sezon oficial la nivel de juniori 4, iar până la meciurile de astăzi a mai avut doar 5 meciuri oficiale.

Tinerii handbalişti gorjeni au început bine meciul şi au pus repede pe tabelă 2-0, dar echipa din Banat a dat imediat replica şi a egalat şituaţia pe tabelă, scor 2-2. CSM Târgu Jiu a condus cu 3-2 şi 4-3, dar de fiecare dată s-a văzut egalată. Mai mult, echipa din Giroc a trecut la conducere şi s-a distanţat la 7-4, 8-5 şi chiar 10-6. Ilieş a cerut time-out şi la reluare elevii săi au marcat în două rânduri. Ultimul gol al primei reprize a fost înscris de bănăţeni, care au câştigat prima repriză cu 11-8. Un avantaj de doar trei goluri, care s-a dovedit a fi decisiv în stabilirea scorului final.

Repriza secundă a început cu echipa din Giroc mai eficientă la finalizare şi care a pus repede trei goluri pe tabelă. Gorjenii nu au cedat şi au reuşit egalarea. S-a mers capa la cap până la 9-9, moment în care handbaliştii din Târgu Jiu s-au distanţat la 11-9 şi 12-10. Deşi echipa din Giroc a punctat la ultima fază a reprizei secunde, CSM Târgu Jiu a reuşit să îşi adjudece repriza secundă cu 12-11.

CSM Târgu Jiu a început bine şi ultimul act al meciului cu două goluri marcate în poarta bănăţenilor, dar replica echipei oaspete nu a întârziat să apară. Giroc Chişoda a trecut la conducere, scor 3-2. A fost rândul gorjenilor să treacă în avantaj în mai multe rânduri, 4-3, 5-4 şi 6-5. Echipa din Banat a reuşit să revină în avantaj, scor 7-6, dar CSM Târgu Jiu a avut câteva minute foarte bune şi a înscris 3 goluri la rând, scor 9-7. Giroc Chişoda a marcat ultimul gol al meciului. CSM Târgu Jiu a câştigat şi repriza a treia, scor 9-8, dar din păcate, a pierdut, la limită meciul. Scor final, 29-30.

CSM TÂRGU JIU: Vlad Manda, Andrei Mornea, Mihai Ularu, David Bîrlete, Andrei Anuţoiu 7g, Vlad Mezdrea, David Honcioiu 9g, Luca Vlad Hortopan 7g, Narcis Arapu, Dario Bălan 1g, Gabriel Buşă, Mario Stancu 5g, Mihai Cîrstea, Ion Vlad Călinoiu. Antrenori: Dan Ilieş şi Andrei Enache.

Dan Ilieş, expert sportiv, coordonatorul secţiei de handbal a CSM Târgu Jiu: „Astăzi a fost o zi extraordinară, cu două jocuri de poveste, am simțit o energie incredibilă din partea acestor băieți minunați. Nici nu știu cum să reproduc bucuria pe care am trait-o alături de ei. Echipa noastră de juniori 4 a jucat cu plăcere, atitudine și multă ambiție. Vreau să le mulțumesc pentru implicare și pentru plăcerea cu care au jucat. Vreau să le mulțumesc și părinților care au creat o atmosferă de vis!”

La partidă a asistat şi primarul Marcel Romanescu, care a ţinut să-i încurajeze pe mici sportivi ai CSM Târgu Jiu. La fel ca părinţii şi susţinătorii echipei, primarul municipului a purtat un tricou personalizat cu mesajul CSM Târgu Jiu #handbalcuzambete