Baschet

LNBM Getica 95, Etapa 18. CSM Târgu Jiu a terminat pe 7 în Grupa A la finalul sezonului regulat. SCM Timișoara – CSM Târgu Jiu 96-82

CSM Târgu Jiu a pierdut confruntrea din ultima etapă a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. Într-un meci care a contat pentru etapa a 18-a, SCM Timișoara s-a impus cu 96-82. Pe sferturi scorul a fost 24-19, 29-26, 17-19, 26-18. Cel mai bun marcator al grupării gorjene a fost Dimitrius Underwood, cu 24 puncte. În urma acestiu rezultat, CSM Târgu Jiu a terminat prima parte a campionatului pe locul 7 în Grupa A. ”Câteva greșeli ne-au costat acest meci. Ne-am pierdut concentarea 3-4 minute, iar o echipă cu experiența Timișoarei nu te iartă”, a declarat la finalul meciului, antrenorul Kresimir Basic.

CSM Târgu Jiu a început partida cu următorul ”5”: Dimitrius Underwood, Cameron Oluyitan, Arsenije Vuckovic, Noam Weinberg și Andrei Bărăgan.

Seria punctelor din Sala Constantin Jude a fost deschisă de gazde de la linia de libere, cu o aruncare reușită din cele două primite. Replica a venit imediat din partea grupării gorjene care a preluat conducerea pe pătrunderea lui Arsenije Vuckovic, scor 1-2. Gazdele au revenit la conducere, scor 5-2, dar Dimitrius Underwood a reușit primele sale puncte din meci, scor 5-4. Cei doi baschetbaliști ai grupării gorjene, Dimitrius Underwood și Arsenije Vuckovic au fost la capătul următoarelor acțiuni finalizate pentru Târgu Jiu, care au ținut gruparea gorjeană la doar o posesie distanță de gazde, scor 14-12, la jumătatea primului act. Bănățenii au ajuns la +5, scor 17-12, dar Ethan Wright a reușit primul coș de 3 puncte al echipei din Târgu Jiu, pentru 17-15. Revenit pe parchet după o accidentare, Octavian Popa Calotă și-a trecut numele pe lista marcatorilor, scor 20-17, dar bănățenii au făcut imediat 22-17. Echipa din Târgu Jiu a punctat prin Jalen Dupree, dar ultima reușită a primului act a aparținut gazdelor, iar primul sfert s-a terminat 24-19 pentru Timișoara.

Sfertul doi a început foarte bine pentru CSM Târgu Jiu cu două coșuri marcate rapid de băieții lui Kresimir Basic. Prima reușită a venit de la Jalen Dupree, iar cea de a doua de la Camil Berculescu, iar CSM Târgu Jiu s-a apropiat la doar un punct de gazde, scor 24-23. Au replicat și gazdele, dar Jalen Dupree a redus din diferență, scor 26-25 pentru gazde. Bănățenii au urcat la +5, scor 30-25, dar Dimitrius Underwood, trimis în două rânduri la linia de libere, a menținut gruparea din Târgu Jiu aproape pe tabelă, scor 32-29. Gazdele au avut câteva acțiuni bune de joc și s-au desprins la 37-29. Kresimir Basic a făcut schimbări și băieții săi au redus din diferență prin Jalen Dupree și Adrian Vaida, pentru 39-33, la jumătatea sfertului doi. Revenit pe parchet, Arsenije Vuckovic a avut două pătrunderi în forță și a mai pus 4 puncte în contul CSM Târgu Jiu, scor 41-37. Gorjenii nu au cedat și s-au apropiat la 4 puncte de gazde, după o nouă serie de puncte marcte de Dimitrius Underwood și Arsenije Vuckovic, scor 49-45. Kresimir Basic a cerut time-out pe finalul sfertului doi, iar la reluarea jocului tot gazdele au fost cele care au marcat. Bănățenii s-au impus și în sfertul doi, scor 29-26, și au intrat la vestiare cu un avantaj de +8 pe tabelă, scor 53-45.

La reluarea meciului, CSM Târgu Jiu a început mai bine sfertul 3, cu reușitele lui Arsenije Vuckovic, Ethan Wright și Noam Weinberg, scor 58-53. Arsenije Vuckovic, în mare formă a punctat în mai multe rânduri, iar tabela arăta 65-61. Cameron Oluyitan a reușit o aruncare de 3 puncte și CSM Târgu Jiu a ajuns la un singur punct în spatele gazdelor, scor 65-64. Gorjenii s-au impus cu 19-17 în sfertul 3, iar la general, SCM Timișoara conducea cu 70-64, înainte de sfertul decisiv.

CSM Târgu Jiu a început bine și sfertul 4 cu un coș reușit de Dimitrius Underwood, scor 70-66, și cu două libere marcate de Jalen Dupree pentru 70-68. Au punctat și bănățenii, dar Cameron Oluyitan a strâns din nou scorul, 72-70. Jalen Dupree a fost la capătul unei noi acțiuni finalizată, pentru 74-72, dar gazdele au urcat 79-72, iar Kresimir Basic a cerut time-out. La reluarea jocului, Cameron Oluyitan a răspuns cu un coș de 3 puncte, scor 79-75. Gorjenii au avut însă o cădere în joc, de care au profitat bănățenii. Gazdele au urcat la +15, scor 90-75. Seria gazdelor a fost întreruptă de reușita de 3 puncte a lui Ethan Wright, scor 90-78, cu două minute înainte de finalul meciului. Gazdele au punctat și ele pentru 92-78, dar Dimitrius Underwood a reușit să reducă din diferență, cu două coșuri consecutive, scor 92-82. Bănățenii au reușit pe final să puncteze pentru 95-82. CSM Târgu Jiu a cerut time-out pentru a pregăti ultimul atac al meciului, dar tot gazdele au fost cele care au punctat. S-a terminat 96-82.

Antrenorul Kresimir Basic a pus înfrângerea de la Timișoara pe seama unor greșeli, care au survenit în sfertul 4, și care au dus la diferența de pe tabelă. ”Câteva greșeli ne-au costat acest meci. Ne-am pierdut concentarea 3-4 minute, iar o echipă cu experiența Timișoarei nu te iarta”, a declarat la finalul meciului, antrenorul Kresimir Basic.

Cel mai bun jucător al grupării gorjene a fost Dimitrius Underwood, cu 24 de puncte, 8 recuperări și 10 pase decisve. A fost urrmat de Arsenije Vuckovic, cu 22 de puncte și 8 rerecuperări. Jalen Dupree a terminat meciul cu 12 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă. Ethan Wright a terminat meciul cu 8 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă. Cameron Oluyitan a terminat tot cu 8 puncte, dar și cu o recuperare. Camil Berculescu a încheiat meciul cu 2 puncte și 3 recuperări. Noam Weinberg a terminat meciul tot 2 puncte, dar și cu 3 recuperări. Adrian Vaida a reușit 2 puncte și o recuperare. Revenit pe parchet după o accidentare, Octavian Popa Calotă a terminat cu 2 puncte și o recuperare.

CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Dimitrius Underwood 24p, Alexandru Berca, Noam Weinberg 2p, Octavian Popa Calotă 2p, Ethan Wright 8p, Robert Paliciuc, Camil Berculescu 2p, Cameron Oluytan 8p, Jalen Dupree 12p, Adrian Vaida 2p, Arsenije Vuckovic 22p. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.