Baschet

Liga 1 de Baschet Masculin, Etapa 25. Baschetbaliștii lui Adi Roșu au pierdut la malul mării. CSM 2 Constanța – CSM 2 Târgu Jiu 76-67

Echipa de baschet masculin CSM 2 Târgu Jiu a pierdut, în deplasare, confruntarea cu echipa satelit a grupării de la malul mării, CSM 2 Constanța, scor 67-76. Meciul a contat pentru etapa a 25-a din Liga 1 de Baschet Masculin. George Răzvan Pavel a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene în partida de la Constanța, cu 18 puncte. Gorjenii sunt pe locul 6 în Grupa Echipelor Satelit.

Duminică, 21 aprilie, echipa lui Adrian Roșu s-a deplasat la malul mării pentru duelul cu CSM 2 Constanța. A fost un meci în care cele două echipe și au împărțit perioadele de dominare. Băieții lui Adrian Roșu au început bine meciul, reușind să încheie primele 10 minute de joc la +7 pe tabelă, scor 13-20. Lucrurile s-au schimbat radical în sfertul 2, dominat de gazde, care s-au impus cu 20-8. Constănțenii au intrat astfel cu un avantaj de 5 puncte la vestiare, scor 33-28. Sfertul 3 a fost destul de echilibrat, dar acontat în cele din urmă de gazde, cu 26-21, care intrau în decisiv la +10 pe tabelă, scor 59-49. Gorjenii au început bine sfertul 4, și după un parțial de 11-4, echipa lui Adi Roșu s-a apropiat la 3 puncte de gazde, scor 63-60, la jumătatea sfertului 4. Cu două minute înainte de final, gorjenii erau tot la 3 lungimi în spatele gazdelor, scor 68-65. Constănțenii au gestionat mai bine finalul de meci și chiar dacă băieții lui Adi Roșu au câștigat sfertul 4 cu 18-17, gazdele s-au impus la general cu 76-67. Adi Roșu consideră că diferența a fost făcută de experiența jucătorilor de la Constanța, având în vedere că antrenorul gorjean a folosit în deplasarea de la malul mării o serie de jucători U16.

Adrian Roșu, antrenor CSM Târgu Jiu 2: ”Meciul de la Constanța a fost destul de diferit. Am fost la 3 puncte , când mai erau 2.02 minute de jucat. Am avut o fază neinspirată în apărare și am încasat 2 puncte dintr-o semidistanță, ca mai apoi să facem două greșeli în atac, și să încasăm două de 3  puncte. Am reușit să reducem 2 puncte din diferență, dar nu am reușit să obținem victoria. Per total am jucat bine, sunt bucuros în special pentru copiii de U16, care au jucat destul de bine. Evident diferența de la finalul meciului a făcut-o vârsta și experiența celor de la Constanța”.

CSM Târgu Jiu: Rareș Duca 5p, Luca Gheorghescu 5p, Lucian Toma 8p, David Scrădeanu 3p, Robert Paliciuc 8p, George Răzvan Pavel 18p, Mihai Filip 4p, Alexandru Mitu 16p. Antrenor: Adrian Roșu.