HandbalJuniori

CN Juniori 3, Seria F, Etapa 10 / Juniorii 3 au pierdut, la limită, confruntarea din ultima etapă din Seria F / CSS Drobeta Turnu Severin – CSM Târgu Jiu 32-31(13-13)

Echipa de handbal masculin Juniori 3 a CSM Târgu Jiu  pierdut, la limită, în deplasare, scor 31-32, confruntrea cu CSS Drobeta Turnu Severin. Echipa pregătită de Vali Popescu a terminat Seria F pe locul 4 şi merge în Grupele Speranţă.

Meci de mare luptă, echilibrat, între CSM Târgu Jiu şi CSS Drobeta Turnu Severin, în ultima etapă din Seria F. Aflate în luptă directă pentru ocuparea locului 3 în grupă, cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj. Gazdele au avut 3-1 şi 4-2, dar gorjenii au întors tabela şi au condus cu 5-4 şi 6-5 în minutul 10. Echipa din Severin a avut câteva minute bune de joc şi a ajuns la 10-6, în minutul 15. Gorjenii au întrerupt seria gazdelor şi au redus din diferenţă, scor 10-8. Severinul a urcat la 12-8, dar, din nou, elevii lui Vali Popescu au redus din direfenţă, scor 12-11, în minutul 21. Severinul a punctat pentru 13-11, dar finalul primei reprize le-a aparţinut gorjenilor, care au reuşit egalarea, 13-13, scor cu care s-a intrat la vestiare.

Mai mult, debutul reprizei secunde le-a aparţinut tot gorjenilor, care au revenit în avantaj, scor 13-14. Tot băieţii lui Vali Popescu au fost cei care au condus pe tabelă, la un gol diferenţă, în mai multe rânduri. Echilibrul s-a rupt pentru puţin timp şi gazdele au ajuns la 21-18. Handbaliştii gorjeni nu au renunţat la luptă şi au întors rezultatul pe tabelă, după 4 goluri consecutive, scor 21-22. Gazdele au dat replica şi au ajuns la 25-23, în minutul 42. CSM Târgu Jiu a ţinut aproape şi a restabilit egalitatea în minutul 47, scor 27-27. Severinul a urcat la+2, 30-28, dar gorjenii s-au apropiat la un gol cu un minut înainte de final, scor 31-30. Gazdele au făcut 32-30, iar gorjenii nu au mai avut timp decât de un gol pe final de meci. S-a terminat 32-31 în favoarea Severinului.

Cătălin Popescu şi David Honcioiu au fost cei mai buni marcatori din tabăra gorjeană, ambii cu câte 7 goluri marcate. Antrenorul Vali Poepscu şi-a felicitat jucătorii pentru atitudinea din acest meci, dar şi pentru calificarea în Grupele Speranţă.

Vali Popescu, antrenor Juniori 3 CSM Târgu Jiu: ”Din păcate nu am reuşit să căştigăm, dar sunt mulţumit de atitudinea şi dorinţa copiilor de a câştiga. Am avut câteva momente în care puteam să gestionăm jocul mai bine. Felicit copii şi pentru jocul de azi, dar mai ales pentru calificare”.

CSM Târgu Jiu: Vlad Mezdrea, Rareş Bruciu, Mario Stancu 3g, Yanis Penescu, Dario Bălan, Andrei Mornea, David Bîrlete, Ștefan Stănoiu, David Ularu, David Honcioiu 7g, Mihnea Ciobanu, Luca Hortopan 6g, Andrei Anuțoiu 3g, Vlad Călinoiu 4g, Robert Guran 1g, Cătălin Popescu 7g. Antrenor: Valentin Popescu.