HandbalJuniori

Campionatul Național Junioare 3, Seria J / Victorie la debut pentru junioarele antrenate de Andrei Enache / CSM Târgu Jiu – CSM Slatina 31-17

Junioarele CSM Târg Jiu, debut cu dreptul în noua ediţie a Campionatului Naţional rezervat junioarelor 3. Formaţia pregătită de Andrei Enache s-a impus categoric, scor 31-17 în faţa echipei CSM Slatina.

După aproape un an de la ultimul joc oficial, tinerele handbaliste de la Târgu Jiu au revenit pe parchetul Sălii Sporturilor cu poftă de handbal. Elevele lui Andrei Enache au dominat categoric partida cu CSM Slatina şi au câștigat toate cele trei reprize ale meciului. Începând din acest sezon, fiecare repriză se punctează individual, iar echipa mai bună după cele trei acte primește două puncte în clasament. Scorul final a fost 31-17 pentru CSM Târgu Jiu.

Andrei Enache: A fost primul meci după o pauză de aproape 12 luni şi încărcătura emoţională a fost foarte mare pentru toată lumea.
Am întâlnit o echipă bine instruită şi foarte motivată, dar cu toate astea am reuşit să ne impunem în toate cele trei reprize. Evoluţia de astăzi ne dă speranţe în ceea ce priveşte calificarea la turneul semifinal.

CSM Târgu Jiu: Daria Dumitru, Raluca Chiriac 4g, Raisa Copocean 1g, Luiza Cruceru 1g, Bianca Bîrlete, Alesia Cismaşu 1g, Sonia Moţoc, Laura Căciularu 7g, Vanesa Podăriţa, Ştefania Grecu 1g, Elisa Hentea 2g, Slageana Radosavlevici 6g, Emanuela Iliescu 3g, Rebeca Imbri 5g. Antrenor: Andrei Enache.

Mâine, de la ora 13.40, CSM Târgu Jiu întâlneşte CSS Hunedoara.

În celălalt meci al zilei, CSS Petroşani a dispus cu 34-22 de CSS Hunedoara. Echipa din Petroşani a confirmat debutul bun din prima zi a turneului şi deţine poziţia de lider al seriei, după primele două etape, cu specificaţia că formaţia gorjeană a stat în prima etapă.