Fotbal

Victorie în primul amical pentru CSM Târgu Jiu. Echipa lui Mario Găman a trecut cu 4-1 de FCU Craiova 2

Echipa de fotbal seniori a CSM Târgu Jiu a bifat astăzi, 20 iulie, un nou moment istoric pentru secția de fotbal a clubului. CSM Târgu Jiu a disputat prima partidă după ce proiectul fotbalistic a demarat la mijlocul acestei săptămâni. Echipa pregătită de Mario Găman s-a impus în primul amical al verii cu 4-1 în fața echipei secunde a FCU Craiova.

O săptămână plină de emoții pentru noua echipă de fotbal seniori a CSM Târgu Jiu. În timp ce ziua de 17 iulie a devenit una istorică pentru CSM Târgu Jiu, atunci când a avut loc reunirea echipei și primul antrenament, ziua de 20 iulie a însemnat o altă zi importantă din viața clubului nostru, zi în care echipa pregătită de Mario Găman a disputat primul joc amical.

Astăzi, pe terenul 3 de antrenamente, din Complexul Sportiv Municipal, CSM Târgu Jiu a primit vizita echipei FCU Craiova 2, fostă echipă de Liga 3, retrogradată în această vară în eșalonul 4.

Pe o vreme destul de bună pentru fotbal și sub privirile a numeroși iubitori de fotbal veniți să vadă la lucru pentru prima dată echipa, băieții lui Mario Găman au avut poftă de joc, scorul înregistrat la finalul meciului, 4-1, a mulțumit staff-ul tehnic al echipei, care a recunoscut însă că mai sunt multe aspecte de pus la punct. Perioada de pregătire este destul de lungă, iar Mario Găman își dorește cât mai multe partide amicale pentru a regla din mers angrenajul echipei.

CSM Târgu Jiu a început meciul cu următorul ”11”: Ionuț Buță – Fabian Bărănescu, Robert Stancu, George Miculiceanu, Lucian Marina, Marian Habet, Adelin Pîrcălabu, Albert Filip, Alexandru Lăpădat, Albert Cărămidaru, Bebeto Lupuleț.

Partida a fost controlată în cea mai mare parte de formația gorjeană, care a avut și primele ocazii ale meciului. După 10 minute de joc, pe fondul unei ușoare dominări a echipei din Târgu Jiu, au apărut primele oportunități de a marca. Albert Cărămidaru și Lucian Marina au semnat primele ocazii ale meciului. În minutul 12, CSM Târgu Jiu a marcat prin Adelin Pîrcălabu, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Replica oaspeților a venit în minutul 15, când Craiova a trecut pe lângă deschiderea scorului, după o lovitură liberă bine executată. Mingea a lovit bara transversală, iar scorul a rămas 0-0. Până la pauză, CSM Târgu Jiu a mai avut două oportunități de a marca prin Adelin Pîrcălabu și Lucian Marina, dar scorul a rămas neschimbat, 0-0.

La reluarea jocului, Mario Găman a schimbat liniile și CSM Târgu Jiu a dat lovitura prin Adrian Rasoveanu. După o presiune constantă asupra apărării adverse, mingea a ajuns la Rasoveanu, intrat după pauză, care cu un dribling scurt a trecut de portarul oaspeților și a marcat primul gol al întâlnirii. Era minutul 55. În minutul 60, CSM Târgu Jiu a fost foarte aproape de a-și dubla avantajul, dar șutul trimis de Rasoveanu a trecut puțin peste transversală. Deși echipa lui Mario Găman era cea care conducea ostilitățile în teren, un contraatac a prins pe picior greșit apărarea noastră care a cedat pentru prima și ultima dată în meci, în minutul 65, când Craiova a egalat situația. Pentru puțin timp însă, pentru că echipa din Târgu Jiu a revenit rapid în atac și a reușit să revină la conducere, după golul marcat de Andrei Trancău, în minutul 68. Fabian Bărănescu a recuperat o minge în zonă centrală și a trimis o pasă în adâncime care a ajuns la Trancău, aceste reușind să readucă CSM Târgu Jiu în avantaj. Gorjenii au rămas în continuare în jumătatea adversă, iar Trancău a făcut dubla în minutul 76. O centrare excelentă a lui Adelin Pîrcălabu, apărarea adversă nu s-a sincronizat, iar mingea a ajuns la Andrei Trancău, care a dus scorul la 3-1. În minutul 82, gorjenii au punctat, din nou, de această dată prin Mario Păunescu. Rasoveanu l-a servit excelent în interiorul careului pe Mario Păunescu, care a trimis cu latul la firul ierbii. S-a terminat 4-1 pentru CSM Târgu Jiu, într-un meci în care Mario Găman a rulat tot lotul avut la dispoziție.

Iată și lotul CSM Târgu Jiu la acest moment, cu specificația că pe perioada de pregătire mai pot apărea unele modificări în componența lotului.

CSM Târgu Jiu: Fabian Constantin Bălășoiu(2006), Ștefan Alexandru Belea(2007), Andrei Dragoș Blaj(2007), Ionuț Constantin Buță(2007), Adrian Albert Cărămidaru(2006), Daniel Gheorghe Ciortan(2007), Elis Cosmin Detculescu(2007), Albert Andrei Filip(2007), Valentin Silviu Ilinca(2007), Ștefan Alexandru Lăpădat(2007), George Mihăiță Miculicean(2006), Florin Mario Păunescu(2007), Andrei Poenaru(2006), Adrian Mădălin Rasoveanu(2007), Florin Antonio Surcel(2007), Mario Andrei Țambu(2007), Eduard Ionuț Trăistaru(2007), Andrei Trancău(2007), Mihnea Tutunaru(2007), Adelin Pîrcălabu(1996), Alexandru Oprița(1997), Fabian Bărănescu(2004), Lucian Marina(1995), Bebeto Lupuleț(1999), Robert Stancu(1999), Marian Habet(2001).

După cum se vede(în paranteză anul nașterii), lotul pe care îl are la dispoziție în acest moment Mario Găman este format din jucători foarte tineri, bazat în mare parte pe juniorii clubului. Alături de aceștia sunt și câțiva jucători cu experiență, foștii jucători de la Pandurii, care au lucrat la vremea respectivă sub comanda lui Mario Găman.

STAFF
Antrenor principal: Mario Sergiu Găman
Antrenor secund: Dan Staicu
Antrenor secund: Sorin Vintilescu (antrenor U19)
Antrenor secund: Florin Popete (antrenor U17 )
Antrenor portari: Dorin Hîrsu
Delegat: Cristian Romeo Mihuț

După victoria de astăzi, Mario Găman le-a dat liber jucătorilor săi până luni, când aceștia vor reveni la antrenamente. Săptămâna viitoare, CSM Târgu Jiu va disputa alte două partide amicale, la Fărcășești și cu Jiul Petroșani.