HandbalJuniori

Final de sezon pentru echipa de handbal feminin junioare 3 a CSM Târgu Jiu. Echipa pregătită de Andrei Enache a încheiat Campionatul Naţional pe locul 6

Echipa de handbal feminin junioare 3 a CSM Târgu Jiu a încheiat un sezon extraordinar, la finalul căruia a reuşit participarea la Turneul Final al Campionatului Naţional și s-a clasat pe locul șase la nivel național.

Proiectul handbalistic de la Târgu Jiu a început să dea roade. Calificată în premieră la Turneul Final, la doar doi ani de la înființarea clubului, echipa de junioare 3 a CSM Târgu Jiu a încheiat mai mult decât onorabil acest sezon, reușind să ocupe locul 6 la nivel național. Un loc 6 pentru care tinerele handbaliste de la Târgu Jiu au muncit din greu și pentru care merită felicitate, la fel ca și antrenorul Andrei Enache.

După un parcurs perfect în sezonul regular, dar și la Turneul Semifinal, elevele lui Andrei Enache au avut parte, la Turneul Final de la Reșița, de o grupă din care au făcut parte două dintre cele mai bune echipe din țără, CSS 6 București, care a și cucerit titlul de campioană și CSM București, care a caștigat bronzul.

La Turneul Final, care s-a disputat la Reșița, în faza grupelor, formaţia lui Andrei Enache a început cu o victorie, 34-31 cu CSM Slatina. Au urmat două înfrângeri, 21-37 cu CSS 6 Bcureşti şi 19-47 cu CSM Bucureşti, echipe care au terminat pe podium această ediție de campionat. Gorjencele au jucat apoi pentru locurile 5-6 cu ACS Lucian Bute Galaţi. După o partidă extrem de echilibrată, decisă pe final, echipa de la malul Dunării s-a impus la limită, scor 31-30.

CSM TÂRGU JIU – ACS LUCIAN BUTE GALAȚI 30-31

CSS 6 București a devenit campioane la junioare 3, după ce a câștigat finala cu CSM Corona Brașov, scor 40-28. CSM București a obținut bronzul, câștigând finala mică împotriva celor de la CSS Bacău, scor 39-23.