Handbal

CSM Târgu Jiu, victorie cu Univ. Timişoara şi formaţia gorjeană este noul LIDER din Seria B a Diviziei A / CSM Târgu Jiu – Univ. de Vest Timişoara 40-32 / GALERIE FOTO

Echipa de handbal feminin CSM Târgu Jiu s-a impus în primul meci oficial din 2022, pe teren propriu, în faţa bănăţencelor de la CSU Universitatea de Vest din Timişoara, scor 40-32, la pauză 21-15. După victoria înregistrată duminică, 23 ianuarie, în cadrul etapei a-11-a, CSM Târgu Jiu este noul lider din Seria B a Diviziei A. Ira Zinatullina a marcat 9 goluri şi a fost cea mai bună jucătoare a grupării gorjene.

Început de an execelent pentru handbalistele pregătite de Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Aflate în cursa pentru promovare în Liga Florilor, gorjencele şi-au trecut în cont a 9 victorie din acest sezon şi sunt neînvinse în actuala ediţie de campionat. Mai mult, beneficind de egalul înregistrat în această etapă de satelitul Gloria Bistriţa II, pe terenul lui CSU Oradea, echipa din Târgu Jiu a urcat pe prima poziţie în clasament, acolo unde sperăm să rămână până la finalul campionatul, ceea ce ar însemna promovarea în Liga Florilor, un obiectiv care de la meci la meci capătă contur.

Chiar dacă au dominat partida cu bănăţencele de la Universitatea de Vest din Timişoara, meciul nu a fost unul tocmai uşor pentru gruparea din Târgu Jiu. Echipa oaspete, arţăgoasă şi care s-a agăţat de fiecare oportunitate în atac, a dat câteva bătăi de cap echipei din Târgu Jiu. CSM Târgu Jiu a ştiut însă să gestioneze bine meciul şi la final şă îşi treacă încă trei puncte în clasament. De remarcat şi faptul că în acest meci a revenit pe parchet, într-un meci oficial, Mihaela Obedeanu, care a simţit din nou gustul golului. A fost trimisă preţ de câteva secunde pe teren, pentru a executa o lovitură de la 7 m, pe care Mihaela a şi reuşit să o transforme, în aplauzele colegelor de echipă şi ale publicului prezent la meci. Din păcate, Liviu Andrieş a mai pierdut o jucătoare după confruntarea cu Timişoara. Oana Iordache s-a accidentat la genunchi şi, cel mai probabil, va lipsi câteva etape. Zilele următoare ea va fi supusă unor investigaţii medicale pentru a vedea exact diagnosticul.

Florenţa Ilie a fost cea care a deschis seria golurilor pentru CSM Târgu Jiu, dar Timişoara a dat imediat replica şi a preluat conducerea, scor 2-1 pentru echipa oaspete. A fost prima şi ultima dată când bănăţencele au fost la conducere pe tabelă. Jucătoarele lui Andrieş au egalat imediat, 2-2. S-a mers cap la cap până în minutul 9, când tabela indica 5-5. După 10 minute de joc, CSM Târgu Jiu a început sa îşi mărească diferenţa pe tabelă, 7-5 la jumătatea primei reprize, 12-9, 14-10 sau 16-11 în minutul 23. În minutul 28, Ira Zinatullina a înscris pentru 19-14. Pentru CSM Târgu Jiu a fost golul cu numărul 300 în actuala ediţie de campionat. Prima repriză s-a încheiat cu o aruncare de la 7m, transformată în gol de Mihaela Obedeanu, care a stabilit scorul la pauză, 21-15 pentru CSM Târgu Jiu.

Repriza secundă a fost dominată tot de jucătoarele lui Liviu Andrieş care au ajuns la jumătatea reprizei secunde la +10 pe tabelă, 32-22 şi 34-24 în minutul 50. Pe fondul unei uşoare relaxări, Timişoara a avut şi ea momentele ei bune de joc, reuşind să reducă din diferenţă, scor 34-29. Elevele lui Andrieş şi-au revenit repede şi au urcat la +8, 39-31. Meciul s-a încheiat aşa cum a început, cu gol Florenţa Ilie, care a stabilit scorul final, 42-32.

Ira Zinatullina a marcat 9 goluri şi a fost cea mai bună jucătoare a grupării gorjene. Evoluţii consistente au avut şi Florenţa Ilie, care a reuşit 8 goluri, dar şi Sabine Klimek, autoare a 7 goluri împotriva Timişoarei. CSM Târgu Jiu are în acest moment cel mai bun atac din Seria B, cu 321 de goluri marcate.

Etapa viitoare, duminică, 30 ianuarie, în cadrul etapa a-12-a, CSM Târgu Jiu se va deplasa la Bistriţa, pentru duelul cu Gloria Bistriţa II, satelitul grupării din Liga Florilor.

Iată ce ne-a declarat la final de meci extrema dreaptă Florenţa Ilie, mulţumită de victoria obţinută în faţa Timişoarei şi de cele 3 puncte pe care CSM Târgu Jiu şi le-a adăugat în clasament.

Şi Liviu Andrieş s-a declarat mulţumit de obţinerea celor 3 puncte, dar şi supărat după accidentarea Oanei Iordache. Liviu Andrieş admite că mai are de lucrat la exprimarea în joc a echipei sale.

CSM TÂRGU JIU: Alina Chiuchiatu, Elena Marica Bercu, Cristina Popovici – Bianca Chiriţă 3g, Oana Iordache, Andreea Olariu, Valentina Toader 1g, Anna Ivanenko 1g, Ira Zinatullina 9g, Gabriela Frunză, Pal Mădălina 5g, Florenţa Ilie 8g, Iulia Andrei 5g, Mihaela Obedeanu 1g, Sabine Klimek 7g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache.