Fotbal

CSM Târgu Jiu, debut fabulos în Liga a 4-a. 3000 de spectatori au asistat la o victorie istorică: CSM Târgu Jiu -Petrolul Stoina 13-0!

Fotbalul spectacol s-a întors pe municipalul târgujian, cu noua echipă a orașului Târgu Jiu în prim-plan și 3000 de spectatori care au venit la stadion să asiste la debutul oficial al echipei pregătite de Mario Găman. Și nu au regretat. CSM Târgu Jiu a făcut spectacol la primul meci oficial din istoria echipei. 13-0 a fost scorul final, care ne scutește de orice alte comentarii în privința modului în care s-au derulat ostilitățile în teren. Pe gazon a fost o singură echipă, iar jocul a curs într-o singură direcție.

A fost spectacol la poarta adversă. Pe lângă cele 13 goluri și un penalty ratat, băieții lui Mario Găman și-au trecut în cont și alte numeroase ocazii de a marca. Totul spre bucuria fanilor din Târgu Jiu, care au gustat din plin jocul combinativ, fazele spectacol, dar și determinarea și seriozitatea cu care jucătorii lui Mario Găman au tratat partida. În dese rânduri s-a auzit din tribună ”CSM!”, ”CSM!”, semn că suporterii gorjeni au așteptat cu nerăbdare noua echipă a orașului Târgu Jiu.

CSM Târgu Jiu a început meciul cu următorul ”11”: Alexandru Oprița – Fabian Bărănescu, Robert Stancu, Lucian Marina, Sebi Popescu – Marian Habet, Tudor Pătrășcoiu, Albert Cărămidaru, Albert Filip, Adelin Pîrcălabu(cpt) – Bebeto Lupuleț. Pe parcursul meciului au mai intrat Ovidiu Rasoveanu, Adrian Rasoveanu, Mario Țambu, Ionuț Budilică și Mihnea Tutunaru.

CSM Târgu Jiu a început excelent meciul și la prima acțiune ofensivă, în minutul 2, Sebi Popescu a centrat perfect în fața porții, iar căpitanul Adelin Pîrcălabu a marcat un gol istoric, primul gol pentru CSM Târgu Jiu într-o partidă oficială, spre bucuria celor 3000 de oameni din tribună. 5 minute mai târziu a ieșit la rampă și atacantul formației noastre, Bebeto Lupuleț, care a recuperat un balon și a marcat pentru 2-0 în minutul 7. În minutul 11, CSM Târgu Jiu și-a majorat diferența la 3-0, după golul reușit de Albert Filip, gol primit cu mult entuziasm de spectatori. În minutul 23, Bebeto Lupuleț a ratat un penalty, dar în minutul 29, Tudor Pătrășcoiu a prins un șut excelent la firul ierbii și a făcut 4-0 pentru CSM Târgu Jiu. Albert Filip și-a trecut în cont dubla, după golul marcat în minutul 37, pentru 5-0, scor cu care s-a terminat și prima repriză.

Partea a doua a meciului s-a desfășurat pe aceleași coordonate, cu CSM Târgu Jiu dictând ritmul partidei și cu suporterii târgujieni încântați de jocul prestat de echipa lui Mario Găman. Formația noastră și-a continuat asaltul la poarta Petrolului Stoina și în minutul 50, căpitanul Adelin Pîrcălabu a făcut 6-0, cu un șut plasat, fără șansă pentru portarul advers. După ratările din prima repriză, Bebeto Lupuleț și-a luat revanșa cu vârf și îndesat în repriza secundă. Atacantul CSM-ului a înscris 3 goluri la rînd, în minutele 55, 68 și 72, iar tabela arăta 9-0. În minutul 73, căpitanul CSM-ului, Adelin Pîrcălabu a reușit hat-trick-ul și a dus scorul la 10-0. Intrat pe teren în repriza secundă, Ovidiu Rasoveanu și-a făcut imediat simțită prezența în atacul echipei noastre, reușind golul de 11-0. Era minutul 77. În minutul 81, fundașul dreapta, Fabian Bărănescu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, pentru 12-0, cu un șut la firul ierbii. Seria golurilor a fost închisă în minutul 86 de debutantul la nivel de seniori, Adrian Rasoveanu, cu un șut fără speranțe pentru portarul advers.

În schimb, au renăscut speranțele suporterilor din Târgu Jiu de a avea o echipă, care să urce, din nou, spre ligile superioare ale fotbalului românesc. Finalul de meci a găsit spectatorii în picioare aplaudând evoluția echipei lui Mario Găman, iar pe cei mai mici dintre ei pe gazon, pentru poze cu echipa și cu antrenorul principal, dar și în vestiar, acolo unde s-au bucurat împreună pentru victorie.

La vestiare a sosit imediat după meci și primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, însoțit de directorul clubului, Robert Bălăeț. Edilul a felicitat jucătorii și staff-ul tehnic pentru victorie.

Antrenorul Mario Găman a rămas plăcut impresionat de atmosfera creată în jurul echipei la meciul de debut în Liga a 4-a și le-a mulțumit suporterilor pentru susținere. Principalul CSM-ului își dorește ca până la finalul sezonului să vină cât mai mulți suporteri alături de echipă.

Mario Găman, antrenor principal CSM Târgu Jiu: ”A fost un debut frumos, pe care-l anticipam, pentru că știam ce-am pregătit, știam ce jucători avem la dispoziție și cred că am făcut o partidă excelentă din toate punctele de vedere. Nu vreau să spun decât că sunt mândru de această echipă, pentru modul în care ne-am prezentat în fața tuturor, în fața a 3000 de spectatori, care au venit să vadă un meci la Liga 4. Asta spune multe despre ceea ce facem aici și ceea ce ne dorim noi. Ați văzut ce emulație a fost printre copiii care au venit pe teren și au făcut poze cu noi, au venit în vestiar și au cântat împreună cu băieții, pentru că echipa asta este a tuturor, în special a copiilor, pentru că asta e și dorința noastră de a crește cât mai mulți copii. Toată lumea trebuie să înțeleagă că această echipă este crescută sănătos, pe un proiect pe termen mediu și lung și ne bucurăm, în primul rând, de zâmbetul acestor copii. Mulțumim suporterilor, care au venit în această seară și sperăm ca, de la meci la meci, peluză cu peluză, să vină cât mai mulți, iar la meciul de baraj să fie stadionul plin”.

Mario Găman și-a felicitat jucătorii pentru modul în care au abordat meciul de debut.

Mario Găman, antrenor principal CSM Târgu Jiu: ”A fost o partidă pe care toată lumea a tratat-o serios, băieții au fost concentrați pe tot parcursul meciului. Vreau să-i felicit și pe cei de la Petrolul Stoina, pentru ambiția de care au dat dovadă, dar s-a văzut diferența că noi facem zilnic antrenamente, iar ei nu se antrenează în fiecare zi. Au avut și probleme cu accidentările, dar pe noi nu ne interesează ce fac adversarii, ne interesează ce facem noi și sper ca lucrurile să meargă la fel ca în seara asta. Nu mă interesează scorul, mă interesează cele 3 puncte, pentru că sunt un antrenor pretențios și îmi doresc mai multă siguranță pe organizare defensivă și, atunci, lucrurile vor fi foarte bune”.

La declarații a fost prezent și Adelin Pîrcălabu. Căpitanul echipei noastre a marcat un gol istoric, primul gol pentru CSM Târgu Jiu într-o partidă oficială. El a realizat hat-trick-ul la meciul de debut și le-a mulțumit suporterilor care au venit la stadion și au susținut echipa.

Adelin Pîrcîlabu, CSM Târgu Jiu: ”Mă așteptam să fie așa, cu multe goluri și spectacol. Vreau să îmi felicit colegii care au marcat în această seară și sper să continuăm pe aceeași lungime de undă. Se vede că ne pregătim zilnic, că facem antrenamente și s-a văzut în acest meci de debut. Vreau să le mulțumesc oamenilor care au venit la stadion. Îmi pare rău de adversari, de acest scor, dar am spus și înainte de meci că vor fi și astfel de rezultate. Contează foarte mult pentru noi acest debut, cu victorie și cu acest scor și sper să continuăm la fel. Ne dorim pe viitor să vină și mai mulți suporteri la stadion și să ne susțină, pentru că orașul are nevoie de fotbal. Încercăm să jucăm cât mai mult fotbal, să facem spectacol. Sper să rămână asta în istorie și mă bucur că am debutat așa pentru acest proiect”.

LIGA 4
SEZON 2024-2025
ETAPA 1
TÂRGU JIU, STADION MUNICIPAL ”CONSTANTINA DIȚĂ”
SÂMBĂTĂ, 31 AUGUST 2024, ORA 20.00
CSM TÂRGU JIU – CS PETROLUL STOINA 13-0(5-0)

CSM Târgu Jiu: Alexandru Oprița – Fabian Bărănescu, Robert Stancu, Lucian Marina, Sebi Popescu – Marian Habet, Tudor Pătrășcoiu(min 55. Adrian Rasoveanu), Albert Cărămidaru(min 55. Ovidiu Rsoveanu), Albert Filip(Mario Țmbu), Adelin Pîrcălabu(cpt)(Ionuț Budilică) – Bebeto Lupuleț(Mihnea Tutunaru). Pe banca de rezevere au mai fost: Ionuț Buță, Eduard Trăistaru, Dragoș Blaj, Mihăiță Miculicean. Antrenor principal: Mario Găman. Antrenor secund: Dan Staicu. Antrenor secund: Sorin Vintilescu. Antrenor secund: Florin Popete. Antrenor cu portarii: Darin Hîrsu. Maseur: Titi Balaci. Delegat: Cristi Mihuț.

Etapa viitoare, CSM Târgu Jiu se va deplasa la Mătăsari, pentru duelul cu Minerul Mătăsari. Partida este programată pentru sâmbătă, 7 septembrie, de la ora 12.00.