BaschetJuniori

TURNEUL FINAL U13, Târgu Jiu, 4-8 mai / CSS Alexandria, Campioană Națională U13 / CSM Târgu Jiu încheie Campionatul Național U13 pe locul 5 / Galerie FOTO

CSS Alexandria este noua campioană la baschet feminin U13, după ce a trecut de ACS Dan Dacian București, scor 48-44, în finala Campionatului National U13. La stratul Turneului Final, care s-a desfășurat în perioada 4-8 mai la Târgu Jiu, s-au aliniat 12 echipe, cele mai bune din țără la această categorie de vârstă. Echipa de baschet feminin U13 a CSM Târgu Jiu a încheiat Campionatul Național U13 pe locul 5. Echipa pregătită de Laurențiu Răuț s-a impus cu 42-30 în fața echipei CS Olimpia București în meciul pentru locurile 5-6. Alexia Mihaela DANĂ de la CSM Târgu Jiu a fost cea mai buna pasatoare a turneului, cu 20 de asisturi. 

La startul întrecerilor de la Târgu Jiu s-au prezentat cele mai valoroase 12 echipe feminine U13 din actualul sezon: LT Lucian Blaga Reghin, CSS Sibiu, CS Universitatea Valbon Arad, ACS Gladius Târgu Mureș, ACS NBS Cluj Napoca, Sportul Studențesc București, CS Olimpia București, ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca, ACS Rookies Oradea, ACS Dan Dacian București, CSS Alexandria și CSM Târgu Jiu.

CSS Alexandria a devenit campioana sezonului 2021-2022 la baschet feminin U13, după ce a avut un parcurs fără greșeală în cadrul Turneul Final, reușind să câștige toate cele 5 meciuri pe care le-a disputat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu și-a a intrat în posesia tricourilor și medaliilor atribuite campioanei naționale. ACS Dan Dacian București a terminat campionatul pe locul doi, iar podiumul a fost complet de ACS Rookies Oradea, după ce a dispus în finala mică de ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca, scor 56-32 și a obținut medaliile de bronz. CSM Târgu Jiu a încheiat Campionatul Național U13 pe locul 5. Echipa pregătită de Laurențiu Răuț s-a impus cu 42-30 în fața echipei CS Olimpia București în meciul pentru locurile 5-6. 

La festivitatea de premiere a fost prezent și Marcel Romanescu, primarul Municipiului Târgu Jiu, care a înmânat tricourile, medaliile și trofeul atribuite campioanei naționale, dar și premiile speciale pentru cele mai bune jucătoare ale turneului. Din partea Federației Române de Baschet la festivitatea de premiere a fost prezentă Paula Misăilă, iar din partea CSM Târgu Jiu, directorul clubului, Robert Bălăeț.

În urma rezultatelor înregistrate la Turneul Final, iată clasamentul final CN U13 Feminin, sezonul 2021-2022:

  1.  CSS Alexandria
  2.  ACS Dan Dacian București
  3.  ACS Rookies Oradea
  4.  ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca
  5.  CSM Târgu Jiu
  6.  CS Olimpia București
  7.  Sportul Studențesc București
  8.  ACS NBS Cluj Napoca
9.
 ACS Gladius Târgu Mureș
10. CS Universitatea Valbon Arad

11. CSS Sibiu
12. LT Lucian Blaga Reghin

La festivitatea de premiere de la finalul competiției U13 au fost acordate și următoarele premii speciale:
MVP – Ioana VELCEA – CSS Alexandria 
Best five
Alexia BETA – Olimpia București
Maira LUNGU – ACS Rookies Oradea
Sara AVRAM – ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca
Maria DAN – ACS Dan Dacian București
Sofia Lăpuște – ACS NBS Cluj Napoca

Coșgeter -Cea mai bună marcatoare – Ioana VELCEA – CSS Alexandria – 138 puncte
Cea mai buna recuperatoare – Alexia BETA – Olimpia București – 71 recuperari
Cea mai de perspectiva sportiva – Teodora Ilinca GHIORGHE – Sportul Studențesc
Cea mai buna pasatoare – Alexia Mihaela DANĂ – CSM Târgu Jiu – 20 pase decisive (foto jos)

 

Program și Rezultate Turneul Final U13 Feminin
Sala Sporturilor Târgu Jiu, 4-8 mai 2022

Ziua 1 / 4 mai 2022
Ora 09:00 CSS Alexandria – Sportul Studențesc București 73-38(24-2, 13-16, 19-7, 17-13)
Ora 11:00 ACS Rookies Oradea – CS Olimpia București 74-29(16-3, 10-7, 25-8, 23-11)
Ora 13:00 ACS Dan Dacian București – LT Lucian Blaga Reghin 77-9(24-1, 17-0,19-14, 17-4)
Ora 15:00 CSM Târgu Jiu – CSS Sibiu 78-19(21-7, 25-2, 14-5, 18-5)
Ora 17:00 ACS Gladius Târgu Mureș – Sportul Studențesc București 37-42(7-11, 8-6, 8-10, 14-15)
Ora 19:00 CS Universitatea Valbon Arad – CS Olimpia București 40-46(11-11, 4-15, 14-12, 11-8)

Ziua 2 / 5 mai 2022
Ora 09:00 ACS NBS Cluj Napoca – LT Lucian Blaga Reghin 47-20(11-5, 19-1, 8-0, 9-14)
Ora 11:00 ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca – CSS Sibiu 77-18(21-7, 14-2, 20-6, 22-3)
Ora 13:00 CSS Alexandria – ACS Gladius Târgu Mureș 77-18(32-2, 13-3, 24-4, 8-9)
Ora 15:00 ACS Rookies Oradea – CS Universitatea Valbon Arad 86-34(18-14, 22-6, 28-10, 18-4)
Ora 17:00 ACS Dan Dacian București – ACS NBS Cluj Napoca 80-43(20-16, 22-4, 17-10, 21-13)
Ora 19:00 CSM Târgu Jiu ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca 42-44(14-13, 11-10, 6-10, 11-11)

Ziua 3 / 6 mai 2022
Ora 09:00 9-12 A Loc 3 A – Loc 3 D ACS Gladius Târgu Mureș – CSS Sibiu 42-29(12-5, 7-11, 17-10, 6-3)
Ora 11:00 9-12 B Loc 3 B – Loc 3 C CS Universitatea Valbon Arad – LT Lucian Blaga Reghin 44-30(17-2, 7-8, 15-6, 5-14)
Ora 13:00 Q1 Loc 1 A – Loc 2 D CSS Alexandria – CSM Târgu Jiu 59-38(26-7, 4-14, 13-11, 16-6)
Ora 15:00 Q2 Loc 1 B – Loc 2 C ACS Rookies Oradea – ACS NBS Cluj Napoca 79-52(15-16, 21-14, 20-10,23-12)
Ora 17:00 Q3 Loc 1 C – Loc 2 B ACS Dan Dacian București – CS Olimpia București 55-52(12-13, 14-9, 13-18, 16-12)
Ora 19:00 Q4 Loc 1 D – Loc 2 A ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca – Sportul Studențesc București 47-30(11-9, 14-3, 8-6, 14-12)

Grupa 1A
No Team W/L P
1. CSS Alexandria 2/0 4
2. Sportul Studențesc București 1/1 3
3. ACS Gladius Targu Mures 0/2 2
Grupa 1B
No Team W/L P
1. ACS Rookies Oradea 2/0 4
2. CS Olimpia București 1/1 3
3. CS Universitatea Valbon Arad 0/2 2
Grupa 1C
No Team W/L P
1. ACS Dan Dacian București 2/0 4
2. ACS Napoca Baschet School Cluj-Napoca 1/1 3
3. LT Lucian Blaga Reghin 0/2 2
Grupa 1D
No Team W/L P
1. ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca 2/0 4
2. CSM Târgu Jiu 1/1 3
3. CSS Sibiu 0/2 2

Ziua 4 / 7 mai 2022
Ora 09:00 11-12 P9-12A – P9-12B CSS Sibiu – LT Lucian Blaga Reghin 40-32(10-10, 3-10, 15-5, 12-7)
Ora 11:00 9-10 C9-12A – C9-12B ACS Gladius Târgu Mureș – CS Universitatea Valbon Arad 43-35(6-15, 7-9, 12-2, 18-9)
Ora 13:00 5-8 A PQ1 – PQ2 CSM Târgu Jiu – ACS NBS Cluj Napoca 61-43(19-4, 16-6, 14-13, 12-20)
Ora 15:00 5-8 B PQ3 – PQ4 CS Olimpia București – Sportul Studențesc București 51-38(12-6, 17-9, 10-8, 12-15)
Ora 17:00 S1 CQ1 – CQ2 CSS Alexandria – ACS Rookies Oradea 57-50(12-12, 9-7, 18-16, 18-15)
Ora 19:00 S2 CQ3 – CQ4 ACS Dan Dacian București – ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca 39-28(15-5, 9-10,6-6, 9-7)

Ziua 5 / 8 mai 2022
Ora 09:00 7-8 P5-8A – P5-8B ACS NBS Cluj Napoca – Sportul Studențesc București 39-49(6-10, 9-18, 11-13, 13-8)
Ora 11:00 5-6 C5-8A – C5-8B CSM Târgu Jiu – CS Olimpia București 42-30(8-11, 21-8, 5-5, 8-6)
Ora 13:00 Finala mică PS1 – PS2 ACS Rookies Oradea – ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca 56-32(17-8, 14-10, 13-9, 12-5)
Ora 15:00 Finala mare CS1 – CS2 CSS Alexandria – ACS Dan Dacian București 48-44(15-9, 2-13, 17-9, 14-13)

GALERIE FOTO: ALIN PEPTAN

 

 

Comment here