BaschetJuniori

TURNEUL FINAL U13 / CSM Târgu Jiu – Olimpia București 42-30 / CSM Târgu Jiu învinge Olimpia și încheie Campionatul Național U13 pe locul 5

Echipa de baschet feminin U13 a CSM Târgu Jiu a încheiat Campionatul Național U13 pe locul 5. Echipa pregătită de Laurențiu Răuț s-a impus cu 42-30 în fața echipei CS Olimpia București în meciul pentru locurile 5-6 din cadrul Turneului Final ce se dispută la Târgu Jiu.

CSM Târgu Jiu a început mai bine meciul și a făcut repede 4-0 pe tabelă. Olimpia a venit imediat cu replica și a marcat primele ei puncte din meci, reușind să egaleze la jumătatea primului sfert, scor 4-4. Meciul continuă să fie echilibrat și se ajunge la 6-6. Olimpia are câteva momente bune de joc și se desprinde pe tabelă, scor 11-6. Un coș venit pe final de sfert în contul CSM Târgu Jiu și primul sfert se încheie cu Olimpia în avantaj, scor 11-8.

Sfertul doi începe cu un coș pentru CSM Târgu Jiu care se apropie la doar un punct de bucureștence, scor 11-10 pentru Olimpia. Gorjencele presează și de la linia de libere reușesc să revină la conducere pe tabelă, scor 12-11. Elevele lui Răuț fac 14-11, dar Olimpia se apropie la un punct, scor 14-13. CSM forțează și se desprinde la 19-13. Olimpia înscrie două coșuri consecutiv și tabela indica 19-17. CSM Târgu Jiu se regrupează repede și înscrie coș după coș și ajunge la +10, scor 27-17. Final bun de sfert doi pentru CSM Târgu Jiu care mai pune două puncte în cont și își adjudecă sfertul doi cu 21-8, iar la general, baschetbalistele lui Laurențiu Răuț intră la vestiare la +10, scor 29-19.

La reluare, echipa din București începe mai bine și reduce din diferență, scor 29-22. CSM revine în atac și punctează pentru 32-22 la jumătatea sfertului trei. Gorjencele își păstrează avantajul de 10 puncte pe tabelă, scor 34-24. Sfertul trei, unul foarte echilibrat și fără prea multe reușite se încheie la egalitate 5-5, astfel că CSM Târgu Jiu își păstrează avantajul de zece puncte pe tabelă, scor 34-24.

Ultimul act începe cu CSM Târgu Jiu la linia de libere și un punct în dreptul grupării gorjene, scor 35-24. CSM forțează și urcă la 37-24 la jumătatea actului decisiv. Gorjencele urcă la +15, scor 39-24 și nu se mai pune problema echipei câștigătoare. Actul de final s-a încheiat cu 8-6 pentru CSM, iar la general formația din Târgu Jiu s-a impus cu 42-30.

Felicitări întregii echipe pentru performanţa obţinută, pentru modul cum au abordat acest campionat și Turneul Final, jucând fiecare meci cu multă ambiţie, dăruire şi determinare.