BaschetJuniori

TURNEUL FINAL U13 / CSM Târgu Jiu – ACS NBS Cluj Napoca 61-43 / CSM Târgu Jiu va juca duminică cu Olimpia București pentru locurile 5-6

Sâmbătă, 7 mai, echipa de baschet feminin U13 a CSM Târgu Jiu s-a impus fără probleme în fața ardelencelor de ACS Napoca Baschet School Cluj Napoca, scor 61-43. Grație acestei victorii, CSM Târgu Jiu va juca duminică, 8 mai, de la ora 11.00, meciul pentru locurile 5-6 cu Olimpia București.

Cu poftă de joc, concentrate, atât pe fază ofensivă, cât și pe fază defensivă, elevele lui Laurențiu Răuț au dominat partida de la un capăt la celălalt și în niciun moment nu s-a pus problema echipei învingătoare. Primul sfert a fost dominat categoric de gorjence care s-au impus cu 19-4. Dominarea echipei din Târgu Jiu a continuat și în sfertul doi, cu micuțele noastre baschetbaliste dictând ritmul partidei. Actul doi s-a încheiat cu 16-6, astfel, la pauza mare, CSM Târgu Jiu avea +25 pe tabelă, scor 35-10.

CSM a început bine și sfertul trei și a urcat repede diferența la 40-10. Clujencele au avut și ele câteva momente bune, dar diferența de 30 de puncte a fost refăcută imediat, scor 47-17. CSM Târgu Jiu s-a impus și în sfertul trei, unul mult mai echilibrat, cu 14-13, iar la general, gorjencele au intrat în decisiv cu 49-23 pe tabelă. Cu un avantaj consistent pe tabelă, gorjencele au mai slăbit turația pe final de meci, lucruce le-a permis clujencelor să câștige ultimul act al meciului, dar fără consecințe pe tabela de marcaj. A fost 20-12 pentru Cluj, dar la general CSM Târgu Jiu s-a impus cu 61-43.

Iată ce ne-a declarat imediat după meci antrenorul Laurențiu Răuț.

CSM Târgu Jiu – ACS NBS Cluj Napoca 61-43(19-4, 16-6, 14-13, 12-20)

CSM Târgu Jiu: Sara Canavea, Gabriela Uzuru, Carla Deaconu 8p, Ilinca Oproiu, Teodora Sarcină, Diana Nica 18p, Iulia Rădulea 11p, Antonia Tetileanu, Maria Zamfirescu Rădulea 3p, Alexia Dană 18p, Iulia Bâtoancă 3p. Antrenor: Laurențiu Răuț.